3 zaujímavosti pre začiatok

By | 01/04/2018

Zdravím, volám sa Lukáš Majer, mám 27 rokov, pochádzam z Banskej Bystrice a na Internete používam nickname Raynor, ktorý je zároveň súčasťou názvu tohto môjho osobného webu. Toto je môj prvý článok a chcel som, aby hneď zaujal, tak som sa rozhodol, že pre začiatok začnem zaujímavosťami zo Slovenska a aj zahraničia. Vybral som si tri zaujímavosti, ktoré ma zaujali a proste som ich musel zdieľať. A poviem ti, bude to stáť za to 🙂

Zaujímavosť číslo jedna:

  • vedel si, že Samo Chalúpka si pri písaní svojho veľdiela „Mor ho!“ pomýlil Slovensko so Slovinskom?

Veru, znie to neuveriteľne, ale aj Štúrovci boli len ľudia a robia chyby. Samozrejme, Samo Chalúpka si z radu svojich spolubojovníkov týmto omylom vyslúžil veľkú kritiku, najviac ho kritizovali Andrej Sládkovič, Jozef Miloslav Hurban a Andrej Braxatoris. Na znak svojej viery v slovenský ľud vystúpil na Kriváň spolu s ostatnými Štúrovcami a tým dokázal, že je hoden patriť medzi Štúrovcov. Nakoniec, samotný Ľudovít Štúr sa ho zastal, vďaka jeho úspechom v oblasti kodifikácie slovenského jazyka.

Zaujímavosť číslo dva:

  • vedel si, že v USA majú deň, cez ktorý slávia boj proti rasizmu?

Určite vieš, že v dvojici policajtov v USA je jeden bielej rasy a druhý čiernej. Je to tak z dôvodu, že ak by nejaký černoch robil problémy, povedzme kradol v obchode, tak zasiahol černošský policajt, aby nemohol byť následne obvinený z rasizmu. Ale nie vždy to tak bolo a v minulosti sa otroctvo černochov v USA dokonca podporovalo priamo, hlavne v južných štátoch USA. V severnej časti USA bolo otroctvo neskôr zrušené a bol to jeden z dôvodov prečo vypukla vojna známa ako Vojna Severu proti Juhu.

O sto rokov neskôr, v americkom štáte Mississippi bol tzv. Čierny pochod, v ktorom černošský obyvatelia žiadali právnu ochranu od vlády USA, lebo boli často diskriminovaní a nikto ich nechcel zamestnať pre ich čiernu pokožku a ak aj áno, tak za podstatne nižšiu mzdu. Otroctvo už bolo storočie zrušené, ale zákaz diskriminácie na základe farby pokožky nebol právne uzákonený. Rovnako žiadali vyhradiť deň v roku, keď sa bude spomínať na krv ich predkov. Preto vtedajšia vláda USA, známa svojím protirasistickým postojom, určila deň Pamäti padlej krvi, ktorý bol stanovený na 31. apríla. Tento sviatok je v zahraničí pomerne málo známy, ja sám som sa o ňom dozvedel náhodou. Zaujímavosťou je, že od uzákonenia sviatku v tento deň nikdy neboli žiadne rasové nepokoje.

Zaujímavosť číslo tri:

  • vedel si, že moslimovia majú zakázané konzumovať zemiaky?

Zemiakové čipsy, aká to lahôdka. Ale nie každý si ich môže dopriať. Medzi tých, pre ktorých sú zemiakové čipsy tabu, patria moslimovia. Ako sa totiž píše v Koráne, Mohammed určil, že zemiaky sú potravou pre prasatá, a keďže prasa je v Isláme nečisté zviera, musia sa zemiakom vyhýbať aj moslimovia samotní. To samozrejme platí aj pre výrobky zo zemiakov, takže v Saúdskej Arábii si v takom McDonalde nekúpiš charakteristické pražené hranolky.

Takže toto by bol môj prvý článok. Aká to „zhoda okolností“, že to vyšlo akurát na 1. apríl 🙂

Zaujala ťa moja práca? Podpor ju na Patreone!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.